Kako postavijo diagnozo starostne
degeneracije makule?

 

Končno diagnozo lahko postavi samo oftalmolog. Pri pregledu oči lahko prepozna spremembe v makuli (rumeni pegi), še preden bolnik opazi kakršno koli poslabšanje vida.

Če obstaja sum na starostno degeneracijo makule (SDM), bolnik običajno opravi naslednje preiskave:

  • določitev ostrine vida,
  • pregled očesnega ozadja in makule s posebnim biomikroskopom, 
  • pregled z optično koherentno tomografijo (OCT): mrežnica se skenira z netermalnim laserjem, odbiti žarki pa nato ustvarijo presečno sliko strukture mrežnice. Tako lahko v zgodnji fazi odkrijemo patološke spremembe pri SDM, kot je razrast novega žilja in kopičenje tekočine v makuli. Slika 1 prikazuje OCT-sliko zdrave makule, slika 2 pa OCT-sliko vlažne oblike SDM z nakopičeno tekočino,
  • fluoresceinska angiografija: v veno na roki vbrizgajo barvilo, ki hitro preide skozi krvni obtok v krvne žile v očesu. Nato aparat posname serijo fotografij očesnega ozadja, ki prikazujejo porazdelitev barvila v krvnih žilah mrežnice. Tako lahko natančno prepoznamo žilne spremembe ali nenormalno prepustnost mrežničnih žil. 

 

Struktura zdrave mrežnice, sestavljene iz pravilnih plasti, z makulo v sredini pri pregledu z OCT.

Slika 1: Optična koherentna tomografija (OCT) zdrave mrežnice brez nakopičene tekočine. Makula je vidna kot »vdolbina« na sredini slike; struktura mrežnice je sestavljena iz značilnih, pravilnih plasti.



Spremenjena struktura mrežnice in kopičenje tekočine pod makulo pri vlažni obliki SDM pri pregledu z OCT.

Slika 2: Preiskava OCT pri vlažni obliki SDM s kopičenjem tekočine v tkivu pod makulo (temna področja). Plasti mrežnice so nepravilne in izbočene.



Kakšen je odziv bolnikov po postavitvi diagnoze SDM?

Motnje vida povzročajo negotovost in tesnobo. Bolniki, pri katerih so postavili diagnozo SDM, so med pogovorom z zdravnikom pogosto tako zaskrbljeni in čustveni, da ne morejo jasno razmišljati in oblikovati svojih vprašanj. Tukaj je nekaj misli bolnikov po diagnozi:

»Ali bom moral prejemati terapijo do konca življenja? Kakšna je moja prognoza? Ko mi je zdravnik povedal, da imam starostno degeneracijo makule, sem bil tako osupel, da nisem mogel postaviti vprašanj, na katera sem potreboval odgovore.«

 

»O makuli nisem vedel veliko, a tudi spraševal nisem dosti. Poskušal sem samo sprejeti dejstvo in razmisliti o tem, kar sem pravkar doživel.«

 

»Tisoč vprašanj mi je rojilo po glavi: »Bom oslepela? Bom izgubila službo? Kje lahko dobim psihološko pomoč in finančno podporo?«

 

»Rad bi bil podrobneje seznanjen z boleznijo. Vesel sem bil, da je bil nekdo ob meni.«

 

»Dobro bi bilo, če bi ljudi čim prej seznanili s skupinami za samopomoč, da bi se lahko pogovarjali z drugimi bolniki in izmenjevali dragocene izkušnje.«

 

»Upam, da bodo vsi bolniki prejeli podrobne informacije, da se ne bodo bali zdravljenja.«

 

Nasveti za obisk oftalmologa

Če ste opazili težave z vidom in ste se zato dogovorili za pregled pri oftalmologu, priporočamo, da:

  • pridete na pregled skupaj z nekom, ki mu zaupate. Več glav več ve! Poleg tega si lahko oseba, ki jo pripeljete s seboj, beleži najpomembnejše podatke zdravniškega posveta.
  • Zapišite morebitna vprašanja, ki se vam porajajo po posvetu, in se o njih pogovorite ob naslednjem pregledu.

 

Besedilo je strokovno pregledala in dopolnila asist. Katja Kuhta, dr. med., spec. oftalmolog.
Oddelek za očesne bolezni, UKC Maribor.

 

M-SI-00000738 (v 1.0)