Čeprav starostne degeneracije makule (SDM) za zdaj še ni mogoče povsem pozdraviti, obstajajo zdravila, ki ob dolgotrajnem in doslednem jemanju ustavijo napredovanje bolezni, kar pripomore k stabilizaciji vida.
Katere možnosti zdravljenja so na voljo za SDM?
Za suho SDM v napredovali fazi, pri kateri ni rasti novih krvnih žil pod mrežnico in v njo, še ni odobrenega učinkovitega zdravljenja. Vendar pa lahko pri zgodnji suhi obliki SDM bolniki z jemanjem nekaterih prehranskih dopolnil upočasnijo napredovanje bolezni . O tem se posvetujte s svojim oftalmologom.
Pri vlažni SDM (nSDM, neovaskularna starostna degeneracija makule) pride do rasti novih krvnih žil pod mrežnico in v njo. Pri iskanju vzrokov za nastanek novih krvnih žil so raziskovalci odkrili žilni endotelijski rastni dejavnik ali VEGF (vascular endothelial growth factor). Njegovo čezmerno nastajanje vodi v rast nestabilnih in obolelih krvnih žil. Novonastale žile prepuščajo tekočino in kri v mrežnico, zato nastane oteklina, ki poškoduje področje centralnega vida (makulo).
Nekatera biološka zdravila so na voljo že vrsto let, nekatera pa so prišla v Slovenijo pred kratkim. Ta zdravila zmanjšajo rast novih, nestabilnih krvnih žil in lahko izboljšajo ali ohranijo vid pri mnogih bolnikih s SDM.
Kako poteka intravitrealno dajanje bioloških zdravil?
Za učinkovito delovanje in da bi se izognili stranskim učinkom biološka zdravila injiciramo z zelo tanko iglo neposredno v steklovino očesa (slika 2). Zdravniki govorijo o »intravitrealni injekciji« (»intravitrealno« pomeni »v steklovino«). Zdravljenje poteka v sterilnih pogojih.
Injekcije neposredno v oko? Sprva se morda sliši zaskrbljujoče, vendar bo zdravnik poskrbel, da bo poseg kar se da neboleč. Ko je oko razkuženo, vanj kanejo kapljice za omrtvičenje očesne površine. Nato zdravnik vstavi držalo za veke, kar nekateri bolniki opisujejo kot nekoliko neprijeten občutek (slika 1). Večina bolnikov injekcijo zazna kot rahel vbod ali kot kratek občutek pritiska, nekateri pa ne občutijo popolnoma nič.
»Če bi vedel, da me injekcija ne bo bolela, bi bil manj zaskrbljen.«
»Pomagalo bi mi, če bi vedel, da se zdravljenje z biološkimi zdravili uporablja že dolgo in da je večina bolnikov že prejela injekcijo zdravila v oko.«
Postopek prejema intravitrealne terapije
- Ob vsakem pregledu v bolnišnici bolnik najprej opravi test vida in meritev očesnega tlaka ter slikanje mrežnice po slojih z optično koherentno tomografijo (OCT), kar prikaže plasti v rumeni pegi. Na podlagi sprememb se oceni aktivnost bolezni.
- Sledi pregled očesa pri zdravniku in pogovor o rezultatih preiskav, na podlagi katerih se zdravnik odloči, ali je potrebna injekcija.
- Pred posegom bolnik prejme kapljice, ki omrtvičijo očesno površino.
- Intravitrealna terapija poteka v operacijski sobi v sterilnih pogojih, zato bolnik prejme haljo in pokrivalo za lase.
- Bolnik se uleže. Razkužijo mu kožo okoli očesa in očesno površino ter na obraz položijo sterilno kompreso z odprtino za zdravljeno oko.
- Bolniku ponovno v oko kanejo kapljice, nato pa vstavijo držalo za veke, ki preprečuje, da bi bolnik med posegom zaprl oko. Ko je držalo nameščeno, je za mnoge najbolj neprijeten del posega že mimo.
- Bolnik pri posegu sodeluje in pogleda v določeno smer, kot mu naroči zdravnik. Injekcija sama po sebi bolnika ne boli, lahko pa se v očesu pojavi nenavaden občutek. Celoten postopek vbrizgavanja zdravila v oko je hiter.
- Nato odstranijo držalo za veke in pregrinjalo za obraz ter očistijo kožo okoli oči. Ponovno kanejo kapljice za vlaženje oči.
Slika 1: Pred injekcijsko terapijo z biološkimi zdravili in po njej bolniku v oko kanejo kapljice z različnim delovanjem (antibiotičnim, anestetičnim in podobno).
Obdobje po zdravljenju
- Ko anestezija popusti, je v očesu lahko prisoten dražeč občutek, ki je prehoden.
- Nekateri bolniki po injekciji lahko vidijo majhne črne pikice, kar je povezano z zrakom, ki lahko pride v oko z injekcijo. Te pike izginejo po enem ali dveh dneh.
- Na mestu injiciranja se lahko pojavi drobna krvavitev, ki ni nevarna in navadno izgine po tednu ali dveh.
- V dneh po injekciji se lahko uporabljajo kapljice za vlaženje oči. Pomembno je paziti, da ne pride do okužbe očesa: oči se ne dotikajte in ne nanašajte ličil.
Cilj zdravljenja: stabilizacija vida
Ker biološka zdravila delujejo le določeno časovno obdobje, je treba injekcije redno ponavljati. nSDM je kronična bolezen, kar pomeni, da bodo morda potrebni številni kontrolni pregledi in prejemanje injekcij več let. Z rednimi pregledi je mogoče ugodno vplivati na potek nSDM.
Cilj zdravljenja vlažne nSDM je stabilizacija vida. Pomembno je predvsem zgodnje zdravljenje. Kako pogosto je treba injicirati zdravilo v oko, je odvisno od aktivnosti bolezni. Oftalmolog bo na podlagi pregleda in preiskav ugotovil najustreznejši interval med injekcijami za vas. Ta se lahko razlikuje od posameznika do posameznika.
Pogosti obiski zdravnika predstavljajo veliko obremenitev za bolnike z nSDM in njihove družine. Zato znanstveniki med drugim raziskujejo nove oblike zdravljenja.
Slika 2: Zdravilo se injicira v notranjost očesa (v steklovino) s tanko iglo.
Injekcijska terapija v oko – pogosta vprašanja bolnikov
Zakaj je treba nSDM zdraviti?
Če se nSDM ne zdravi, lahko povzroči progresivno okvaro centralnega vida.
Kako lahko spremljam svoj vid? Kolikokrat naj to storim?
Z Amslerjevo mrežo lahko preverite, ali se vaš vid spreminja. Test Amslerjeve mreže je na voljo tukaj. Priporočljivo je, da test naredite vsak teden in za vsako oko posebej ter zabeležite svoja opažanja, o katerih se pogovorite ob naslednjem pregledu pri oftalmologu.
Ali injekcija v oko boli?
Pred posegom boste prejeli kapljice za omrtvitev očesne površine, ki zmanjšajo ali preprečijo bolečino ob injiciranju. Morda boste še vedno čutili bolečino ali nelagodje.
Ali si lahko po injekciji drgnem oči?
Po injekciji si ne smete drgniti oči. Zelo pomembno je, da se po injekciji izognete okužbam oči.
Ali lahko po injekciji uporabim običajne kapljice za oko?
Da. Če niste prepričani, vprašajte svojega oftalmologa.
Ali se lahko po injekciji kopam ali plavam?
Neposredno po posegu ne, vendar se za podrobnejše informacije obrnite na svojega oftalmologa.
Oftalmolog mi je postavil diagnozo napredovala vlažna SDM in mi predpisal injekcijsko terapijo z biološkim zdravilom. Kako dolgo je treba nadaljevati s tem zdravljenjem?
V skoraj vseh primerih je treba zdravljenje z biološkimi zdravili ponavljati daljše časovno obdobje, vsaj v prvih letih zdravljenja. Od vas kot bolnika to zahteva veliko časa in organizacije. Pomembno je, da dosledno prihajate na predvidene preglede in zdravljenje k oftalmologu, da bi preprečili napredovanje bolezni ali bi se ta lahko celo izboljšala.
Besedilo je strokovno pregledala in dopolnila asist. Katja Kuhta, dr. med., spec. oftalmolog.
Oddelek za očesne bolezni, UKC Maribor.
M-SI-00000741 (v 1.0)