Za suho SDM v napredovali fazi, pri kateri ni rasti novih krvnih žil pod mrežnico in v njo, še ni odobrenega učinkovitega zdravljenja. Vendar pa lahko pri zgodnji suhi obliki SDM bolniki z jemanjem nekaterih prehranskih dopolnil upočasnijo napredovanje bolezni . O tem se posvetujte s svojim oftalmologom.
Pri vlažni SDM (nSDM, neovaskularna starostna degeneracija makule) pride do rasti novih krvnih žil pod mrežnico in v njo. Pri iskanju vzrokov za nastanek novih krvnih žil so raziskovalci odkrili žilni endotelijski rastni dejavnik ali VEGF (vascular endothelial growth factor). Njegovo čezmerno nastajanje vodi v rast nestabilnih in obolelih krvnih žil. Novonastale žile prepuščajo tekočino in kri v mrežnico, zato nastane oteklina, ki poškoduje področje centralnega vida (makulo).
Nekatera biološka zdravila so na voljo že vrsto let, nekatera pa so prišla v Slovenijo pred kratkim. Ta zdravila zmanjšajo rast novih, nestabilnih krvnih žil in lahko izboljšajo ali ohranijo vid pri mnogih bolnikih s SDM.
Za učinkovito delovanje in da bi se izognili stranskim učinkom biološka zdravila injiciramo z zelo tanko iglo neposredno v steklovino očesa (slika 2). Zdravniki govorijo o »intravitrealni injekciji« (»intravitrealno« pomeni »v steklovino«). Zdravljenje poteka v sterilnih pogojih.
Injekcije neposredno v oko? Sprva se morda sliši zaskrbljujoče, vendar bo zdravnik poskrbel, da bo poseg kar se da neboleč. Ko je oko razkuženo, vanj kanejo kapljice za omrtvičenje očesne površine. Nato zdravnik vstavi držalo za veke, kar nekateri bolniki opisujejo kot nekoliko neprijeten občutek (slika 1). Večina bolnikov injekcijo zazna kot rahel vbod ali kot kratek občutek pritiska, nekateri pa ne občutijo popolnoma nič.
Slika 1: Pred injekcijsko terapijo z biološkimi zdravili in po njej bolniku v oko kanejo kapljice z različnim delovanjem (antibiotičnim, anestetičnim in podobno).
Ker biološka zdravila delujejo le določeno časovno obdobje, je treba injekcije redno ponavljati. nSDM je kronična bolezen, kar pomeni, da bodo morda potrebni številni kontrolni pregledi in prejemanje injekcij več let. Z rednimi pregledi je mogoče ugodno vplivati na potek nSDM.
Cilj zdravljenja vlažne nSDM je stabilizacija vida. Pomembno je predvsem zgodnje zdravljenje. Kako pogosto je treba injicirati zdravilo v oko, je odvisno od aktivnosti bolezni. Oftalmolog bo na podlagi pregleda in preiskav ugotovil najustreznejši interval med injekcijami za vas. Ta se lahko razlikuje od posameznika do posameznika.
Pogosti obiski zdravnika predstavljajo veliko obremenitev za bolnike z nSDM in njihove družine. Zato znanstveniki med drugim raziskujejo nove oblike zdravljenja.
Slika 2: Zdravilo se injicira v notranjost očesa (v steklovino) s tanko iglo.
Če se nSDM ne zdravi, lahko povzroči progresivno okvaro centralnega vida.
Z Amslerjevo mrežo lahko preverite, ali se vaš vid spreminja. Test Amslerjeve mreže je na voljo tukaj. Priporočljivo je, da test naredite vsak teden in za vsako oko posebej ter zabeležite svoja opažanja, o katerih se pogovorite ob naslednjem pregledu pri oftalmologu.
Pred posegom boste prejeli kapljice za omrtvitev očesne površine, ki zmanjšajo ali preprečijo bolečino ob injiciranju. Morda boste še vedno čutili bolečino ali nelagodje.
Po injekciji si ne smete drgniti oči. Zelo pomembno je, da se po injekciji izognete okužbam oči.
Da. Če niste prepričani, vprašajte svojega oftalmologa.
Neposredno po posegu ne, vendar se za podrobnejše informacije obrnite na svojega oftalmologa.
V skoraj vseh primerih je treba zdravljenje z biološkimi zdravili ponavljati daljše časovno obdobje, vsaj v prvih letih zdravljenja. Od vas kot bolnika to zahteva veliko časa in organizacije. Pomembno je, da dosledno prihajate na predvidene preglede in zdravljenje k oftalmologu, da bi preprečili napredovanje bolezni ali bi se ta lahko celo izboljšala.
Besedilo je strokovno pregledala in dopolnila asist. Katja Kuhta, dr. med., spec. oftalmolog.
Oddelek za očesne bolezni, UKC Maribor.
Schmidt-Erfuhrt U. Guidelines for the management of neovascular age-related macular degeneration by the European Society of Retina Specialists (EURETINA) Br J Ophthalmol 2014;98:1144-67
M-SI-00000741 (v 1.0)
Dostopnost
Barvni kontarst
Velikost črk
Razmik med črkami