Diabetični makularni edem (DME) je stanje, ki se lahko pojavi pri bolnikih s sladkorno boleznijo in lahko vodi v poslabšanje vida. Zaradi poškodovanih žil tekočina izteka v rumeno pego (makulo), kjer nastane oteklina, kar ima lahko za posledico poslabšanje centralnega vida, ki se kaže kot temne lise, popačen vid, zamegljen vid, barve so videti obledele in sprane. Bolniki teže berejo in prepoznavajo obraze. Če otekline ne zdravimo, lahko pride do izrazitega poslabšanja vida ali celo trajne okvare vida.
Pri vseh bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 1 ali tipa 2 obstaja tveganje za razvoj diabetične retinopatije (DR) in diabetičnega makularnega edema (DME), zato morajo vsi bolniki s sladkorno boleznijo vsako leto opraviti kontrolni pregled očesnega ozadja. S pravočasnim zdravljenjem se slabšanje vida lahko upočasni ali celo izboljša.
Zdravljenje DME je odvisno od prevladujočega patogenetskega mehanizma DME in od lokacije ter debeline edema. Če DME ne zajema centra makule in vidna ostrina ni prizadeta, se lahko oftalmolog odloči le za skrbno spremljanje poteka bolezni in počaka z zdravljenjem. Kadar DME zajema center makule in se vidna ostrina poslabša, pa so na voljo različna intravitrealna zdravila in lasersko zdravljenje.
Pri zdravljenju DME se zadnja leta vse več uporablja mikropulzni laser (MPL), pri katerem laserski žarek ne povzroča opeklin. Ima manjši toplotni učinek in ne poškoduje mrežnice, temveč spodbuja celično toplotno sproščanje proteinov zaradi toplotnega stresa. Proteini imajo pomembno vlogo pri obnovi celične strukture. Z MPL lahko pečatimo ob centru makule, ne da bi s tem poškodovali mrežnico.
Nastanek otekline v rumeni pegi pri DME je povezan s sproščanjem vnetnih snovi, ki povzročajo puščanje žilja. Danes je najbolj razširjen način zdravljenja DME z biološkimi zdravili, ki zavirajo delovanje žilnega endotelijskega rastnega dejavnika A (VEGF-A, vascular endothelial growth factor A) oziroma delovanje VEGF-A in angiopoietina 2 (ANG-2). Takšna biološka zdravila specifično zavirajo rast novih patoloških in nenormalno propustnih žil. Pri DME tako pride do zmanjšanja otekline ter po določenem času večinoma tudi do izboljšanja vidne ostrine.
Pri oteklinah, kjer zdravljenje z biološkimi zdravili ni učinkovito, se lahko zdravnik odloči za zdravljenje s protivnetnimi zdravili oziroma kortikosteroidi, ki se dajo v oko na podoben način kot biološka zdravila. Možnost zapletov pri teh zdravilih je zaradi možnosti povišanja očesnega pritiska in nastanka sive mrene nekoliko večja.
Slika 1: Injiciranje zdravila v steklovino
Za učinkovito delovanje in da bi se izognili neželenim učinkom se biološka zdravila s tanko iglo vbrizgajo neposredno skozi beločnico v oko, v steklovino. Poseg se imenuje intravitrealna injekcija (»intravitrealno« pomeni »v steklovino«). Izvaja se v sterilnih pogojih v operacijski sobi.
Vsakega bolnika skrbi poseg, da bo prejel injekcijo neposredno v oko, vendar zdravstveno osebje poskrbi, da bo kar se da neboleč. Bolnik se v operacijski sobi uleže in zdravstveno osebje pripravi sterilne pogoje za poseg. Bolniku v oko kanejo anestetične kapljice za omrtvičenje očesa. Zdravnik nato vstavi držalo za veke, kar nekateri bolniki lahko opisujejo kot nekoliko neprijetno. Večina bolnikov injekcijo zazna kot rahel vbod ali kratek občutek pritiska, nekateri pa ne občutijo popolnoma nič.
Slika 2: Po uporabi kapljic za omrtvičenje oči zdravnik s tanko iglo v oko vbrizga biološko zdravilo za zdravljenje DME.
Svoj vid lahko preverite z Amslerjevo mrežo. Priporočljivo je, da to naredite enkrat tedensko za vsako oko posebej, zabeležite svoja opažanja ter se o njih pogovorite ob naslednjem pregledu pri oftalmologu.
Pred injekcijo prejmete anestetične kapljice za omrtvičenje očesa, ki preprečijo ali zmanjšajo bolečino med injiciranjem. Večina bolnikov injekcijo zazna kot rahel vbod ali kratek občutek pritiska.
Po injekciji si ne smete drgniti oči. Zelo pomembno je, da se po injekciji izognete okužbam oči.
Da. Če niste prepričani, vprašajte svojega oftalmologa.
Neposredno po injekciji ne. Za podrobnejše informacije se obrnite na svojega oftalmologa.
Da, razen na dneve, ko prejmete injekcijo v oko. Takrat je zelo pomembno, da se izognete okužbam oči.
Morda boste imeli na dan terapije z injekcijo ali nekaj dni po njej težave z vidom. V tem primeru ne smete voziti.
Besedilo je strokovno pregledala in dopolnila asist. Katja Kuhta, dr. med., spec. oftalmolog.
Oddelek za očesne bolezni, UKC Maribor.
Schmidt-Erfuhrt U et al. Guidelines for the management of diabetic macular edema by the European Society of Retina Specialists (EURETINA). Ophthalmologica 2017;237:185-222.
M-SI-00000746 (v 1.0)
Dostopnost
Barvni kontarst
Velikost črk
Razmik med črkami