Rak jeter je splošno ime za tumorje, ki se pojavijo v jetrih. Jetrne celice, imenovane hepatociti, se ves čas obnavljajo, kar zagotavlja normalno delovanje tega organa. Kadar gre v tem procesu nekaj narobe in se celice začnejo nenadzorovano razmnoževati, pa govorimo o raku jeter.
Za razumevanje bolezni, njenih posledic in vpliva na telo, je potrebno poznati anatomsko zgradbo jeter, njihovo lokacijo in najpomembnejše funkcije, pri katerih sodelujejo in ki se lahko zaradi razvoja bolezni spremenijo.
Jetra so največji notranji organ v telesu, nahajajo se v zgornjem desnem delu trebuha, pod rebri in pljuči.
Sestavljena so iz desnega, levega in kavdatnega režnja. Vsak reženj ima svojo razporeditev arterij, žil in žolčnih vodov ter ga delimo na več segmentov:
Z vidika presnovne aktivnosti v telesu so jetra eden najpomembnejših organov, saj sodelujejo pri:
Rak jeter je šesta najpogostejša oblika raka na svetu. Moški obolevajo pogosteje kot ženske in so ob diagnozi običajno starejši od 60 let.
Glede na izvor tumorskih lezij v jetrih ločimo primarni rak jeter in zasevke (metastaze) drugih vrst raka v jetrih. Primarni rak jeter nastane v jetrih in je lahko dveh vrst:
Zasevki v jetrih se pojavijo, ko se primarni rak iz drugih organov razširi na druge dele telesa, lahko tudi v jetra. Do tega najpogosteje pride pri raku debelega črevesa, trebušne slinavke, želodca, pljuč ali dojk. Jetra so zaradi svoje funkcije filtriranja krvi zelo dovzetna za razvoj zasevkov ali metastaz. Rakave celice, odlepljene od primarnega tumorja, potujejo po krvnem obtoku in prispejo do jeter, kjer lahko preidejo iz krvnih žil, se vrastejo v jetra ter tvorijo rakave zasevke. Ti tumorji so sicer poimenovani glede na njihovo primarno mesto nastanka. Rak, ki se je na primer začel v pljučih in se razširil v jetra, imenujemo pljučni rak z metastazami v jetrih ali jetrni zasevki raka pljuč.
Po podatkih Ameriškega združenja za boj proti raku so v Združenih državah Amerike in Evropi jetrni zasevki drugih rakov bolj pogosti od primarnega raka jeter.
Najpogostejši dejavniki tveganja za razvoj raka jeter so:
Rak jeter ima lahko hude posledice, vendar ga je mogoče v veliki meri preprečiti. Najpomembnejša sta izogibanje dejavnikom tveganja in zgodnje odkrivanje raka.
1. Špansko združenje za boj proti raku Rak jeter. Dostopno na: https://www.contraelcancer.es/es/todo-sobre-cancer/tipos-cancer/cancer-higado/anatomia. Zadnji dostop: januar 2022.
2. Zhou Z, et al. Hepatocytes: a key cell type for innate immunity. Cell Mol Immunol. 2016;13, 301–315.
3. Manterola C, et al. Anatomía Quirúrgica y Radiológica del Hígado. Fundamentos para las Resecciones Hepáticas. Int. J. Morphol. 2017;35(4):1525-1539.
4. SEOM [Špansko združenje za medicinsko onkologijo]. Podatki o raku v Španiji leta 2021. Dostopno na: https://seom.org/images/LAS_CIFRAS_DEL_CANCER_EN_ESPANA_2022.pdf
5. Ameriško združenje za boj proti raku. Stopnje preživetja raka jeter. Dostopno na: https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-higado/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/tasas-de-supervivencia.html. Zadnji dostop: januar 2022.
6. Ameriško združenje za boj proti raku. Kaj je rak jeter? Dostopno na: https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-higado/acerca/que-es-cancer-de-higado.html. Zadnji dostop: januar 2022.
7. Sociedad Española de Oncología Médica [Špansko združenje za medicinsko onkologijo]. Rak jeter: Histološke vrste. Dostopno na: https://seom.org/info-sobre-el-cancer/higado?start=6. Zadnji dostop: januar 2022.
8. Pérez JV, et al. Colangiocarcinoma, una revisión de retos en diagnóstico y manejo. Cirujano general. 2016; 36(1), 48-57.
9. Senra LA, et al. Metástasis hepática como forma de presentación de cáncer. Revista Cubana de Medicina. 2015; 54(1), 27-39.
10. Ameriško združenje za boj proti raku. Dejavniki tveganja za raka jeter. Dostopno na: https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-higado/causas-riesgos-prevencion/factores-de-riesgo.html. Zadnji dostop: januar 2022.
11. Sociedad Española de Oncología Médica [Špansko združenje za medicinsko onkologijo]. Rak jeter: etiologija in dejavniki tveganja. Dostopno na: https://seom.org/info-sobre-el-cancer/higado?start=2. Zadnji dostop: januar 2022. https://seom.org/info-sobre-el-cancer/higado?start=8
12. Marrero JA, et al. Alcohol, tobacco and obesity are synergistic risk factors for hepatocellular carcinoma. J Hepatol. 2005;42:218–224.
M-SI-00000911 (v 1.0)
Dostopnost
Barvni kontarst
Velikost črk
Razmik med črkami